Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 269296
Aktif: 2
Bugün: 76
Dün: 100

DÜNYADA OSTEOPATİ

DÜNYADA OSTEOPATİ

Uluslararası düzeyde osteopatlar 2 büyük organizasyon tarafından temsil edilir.

- OIA; Uluslararası osteopati ittifakı (Osteopathic International Alliance)

- WOHO; Dünya Osteopati sağlık Örgütü (World Osteopathic Health Organization)

ABD ve Kanada'da; Osteopatik Tıp Doktorları lisanslı tıp doktor ve cerrahlarıdır. Bu ülkelerde osteopati eğitimleri 4 yıllık "Collage" yüksek okul derecesinde ciddi bir müfredat programı ile bütünleşmiştir. Osteopati hekimleri DO (Doctor of osteopathy - Osteopati doktoru) ünvanını alırlar yani osteopati diplomasına sahip olanlar, aynı zamanda "doktor" ünvanına da sahiptirler.

Osteopati doktorları pratisyen hekim ya da diğer uzman hekimler gibi reçete yazabilirler ve diğer uzman hekimler gibi (kardiyolog, beyin cerrahı, nörolog gibi) hastanelerde çalışırlar.

Yeni Zelanda ve Avustralya da; Osteopati kendi başına bir meslek olarak tanınır. Melbourne ve Sidney'de üç üniversitede Osteopati eğitimi bir 5 yıllık bir eğitim programı olarak verilmektedir.

Avrupa'da; Çeşitli Osteopati dernekleri Avrupa'da osteopatinin standart organizasyonu için çalışmaktadırlar. FORE (Avrupa Osteopati Yönetmeliği) 22 ulusal osteopati örgütünü temsil etmektedir ve 15 Avrupa ülkesinde osteopati için ortak bir temel oluşturmaya çalışmaktadır.

Avrupa Birliği ülkeleri içinde, osteopatlar için farklı yasal koşullar vardır:

İngiltere'de; (Birleşik Krallık) Osteopatik tıp 1993 yılında osteopatlar yasası ile düzenlenmiştir. Osteopatlar çalışmak için GOsC (Genel Osteopati Kurulu) 'na kayıt yaptırmak zorundadırlar. GOsC Birleşik Krallıkta osteopati mesleğini düzenleyen ve mesleğe teşvik eden bir otoritedir. Osteopati kursları ülkenin üniversite sistemiyle bütünleştirilmiştir.

Finlandiya, Fransa, İzlanda ve Malta'da; Osteopati resmen tanınmış bir meslektir. ( Durum: 31.12.2007)

Belçika'da; Osteopatiyi yasallaştıran önerge 1999 yılında kabul edilmiştir ancak henüz mesleğin tamamen disiplinli bir düzenlemesi yoktur.Belçika Brüksel U.L.B Üniversitesi, çok ciddi 6 yıllık (Bachelor(3)-Master(2)-Complemantary Master (1)) eğitim programı karşılığı, öğrencilere yeterli beceri ve bilgiyi kazandırarak profesyonel hayata hazırlanmaktadır. Belçika'da Osteopatlar BVO ( Belçika Osteopati Derneği) tarafından temsil edilmektedir.

Almanya'da; Almanya'nın Hessen eyaletinde osteopati resmen tanınmıştır. Resmen tanınmayan bölgelerde de Osteopatlar alternatif uygulayıcılar olarak serbest bir şekilde çalışabilmektedir. Almanya'da osteopatlar Almanya Osteopatlar Derneği tarafından temsil edilir.

İsviçre'de; 6 İsveç Kanyonunda Osteopatlara ortak kriterler geliştirmek için yoğun çabalar verilmektedir.

Türkiye'de; Osteopati eğitimi Almanya'da kabul edilen eğitim kriterlerini uygulayan tek okul olan İFAO (Institut für angewandte osteopathie) (Uygulamalı Osteopati Enstitüsü) tarafından Aktif Sağlıklı Yaşam Merkezinin organizasyonluğunda (TİFAO) verilmektedir. Türkiye'de osteopatlar Türkiye Osteopatlar Derneği tarafından temsil edilir.

 

Günümüzde Osteopati Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bilimsel bir teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.


Kaynaklar:


http://www.oego.org/cms/index.php?id=115

http://tr.wikipedia.org/wiki/Osteopati

http://www.aktiffiziktedavi.com/

http://www.oego.org/cms/index.php?id=30


Görsel Kaynak:


http://en.wikipedia.org/wiki/Osteopathic_medicine_in_the_United_States

 


Haber tarihi: 17 / 04 / 2013
Haber Okunma: 9759
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: osteopati dünyada osteopati istanbul osteopati pendik osteopati pendik İstanbul
Önceki: FİZYOTERAPİSTLERE DESTEK
Sonraki: Rijit Bantlama "Ağrınızın yükünü bırakın o taşısın"
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal