Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 269302
Aktif: 4
Bugün: 83
Dün: 100

BEL AĞRISI HER ZAMAN BEL KAYNAKLI MI?

Bel ağrısı maalesef günümüzde bir çok kişinin hayatının bir parçası haline gelmiş durumda. Bunun için çoğu kişi çeşitli tedavi yöntemleri deniyor, bu yöntemler bazı kişilerde işe yararken bazı kişilerde işe yaramıyor. 


Osteopati gibi insan bedenine bütünsel olarak bakan yöntemler, her problemi insanı bir bütün olarak inceleyerek çözmeye çalışır. Çünkü insan bedenindeki her parça, sinir ve damar ağlarıyla ve fasya dediğimiz vücut zarlarıyla birbirine bağlıdır, bu bağlantılarla bir yerdeki problem başka bir yere iletilebilir. İşte bu nedenle bazen bel ağrısı farklı yerlerden de kaynaklanabilmekte ve sadece bel bölgesine uygulanan tedavi yötemleri, sebebe yönelik uygulanmadığı için bu kişilerde başarılı olamamaktadır.


Bir türlü geçmeyen bel ağrısı kişide ağrı ile ilgili algıyı değiştitirmekte (sanki çok ciddi bir problem varmış da o yüzden ağrı geçmiyormuş gibi hissetme ve problemi büyütme ) ve ağrıya bir de psikolojik boyut katarak durumu kronikleştirmektedir.


Bel ağrısını tedavi etmenin ilk şartı sebebini doğru bir şekilde tespit etmek ve tedaviyi ona göre planlamaktır. Peki bel ağrısına nelerin sebep olabileceğini biliyor musunuz? 


1.Bel bölgesinden kaynaklanan Problemler;


A.Kemiklerle ve eklemlerle ilgili sorunlar;


Bel bölgesinde ağrıya sebep olabilecek kemikler; leğen kemiklerini oluşturan sacrum (sağrı kemiği), İlium, ve kuyruk sokumu kemiği ile omurga kemikleridir, Bu kemiklerin oluşturduğu eklemlerdeki problemler ile kalça eklemindeki problemler bel ağrısına sebep olabilir.

- Yürüme, merdiven inip çıkma ya da oturma esnasında öne ve ya arkaya yapılan ani hareketler sebebiyle ilium ile sacrum arasındaki eklemde ya da omurgadaki eklemlerde oluşan problemler

- Omurgadaki artrit, eklem aşınması ve yıpranmaları

- Omurgadan çıkan sinirlere bası yapabilecek lezyonlar

- Fıtıklar

- Düşme ya da trafik kazası gibi travmalar

- Omurgadaki malign hastalıklar


B.Kaslarla ilgili sorunlar; 


- Bel stabilizasyonunu sağlayan kasların zayıflığı ya da yanlış kullanım sonucu stabilizasyon işlevini tam olarak yerine getirememeleri

- Bel bölgesindeki kemiklerle ilişkisi olan kasların zayıflığı ya da kısalığı

- Bacak kaslarının kısalığı ya da kas dengesindeki problemler


2. Bele Yük Bindiren Faktörler;

  - İş yeri ekipmanlarının uygunsuzluğu ( uygunsuz sandalye, masa vs)

  - Skolyoz, pelvik eğrilikleri  ya da bacak uzunluk farkları gibi vücut statiğindeki bozukluklar

  - Isırma ve diş dizilimi bozuklukları

  - Ekipmanların yanlış kullanımı

  - Ağır yüklerin yanlış pozisyona kaldırılması

- Sedanter yaşam tarzı kas zayıflığına ya da obeziteye sebep olabileceği için bel bölgesine yük binmesine sebep olabilir.


  3. İç Organlardan Kaynaklanan Bel ağrıları; Bazı iç organlardaki hastalıklar, hareket problemleri ya da geçirilmiş operasyonlardan sonra oluşan skar dokudaki yapışıklıklar kas, fasya veya sinir yolları vasıtasıyla bel bölgesinde ağrıya sebep olabilirler. (İç organ kaynaklı ağrılarda her zaman organda patoloji vardır diyemeyiz Organın yerinde rahat hareket edememesi gibi durumlar da bele ağrı yansımasına sebep olur. Osteopat yaptığı değerlendirme sonrası eğer patolojik bir durum olabileceğinden şüphelenirse kişiyi uzman hekime yönlendirir.)-Böbrek ile ilgili problemler bel, kalça ve kasık bölgesine yayılan ciddi bel ağrısına sebep olabilir.

- Bağırsaklardaki problemler beldeki lordozu arttırarak bel bölgesinde ağrıya sebep olabilir.

- Pankreas  ile ilgili problemler üst bel bölgesinde kemer şeklinde bir ağrıya sebep olabilir.

- Rahim ile ilgili problemler 

- Büyük arterlerdeki problemler

- İdrar kesesi ile ilgili problemler

- İç organların kronik stres sebebiyle oluşan fonksiyonel problemleri kaslarda gerginliğe sebep olarak bel ağrısı yaratabilir.

4. Psikolojik Sebepler


Özellikle kronik bel ağrılarında mutlaka psikolojik sebepler değerlendirilmelidir. 


Ağrının gerçek sebebini bulabilmek için sadece bel bölgesini değerlendirmek yetersizdir. Radyolojik görüntüleme sonuçlarında belde patolojik durumlar tespit edilse bile bu patolojik durumun hastanın hikayesine uygun olup olmadığı tespit edilmeli eğer uygun değilse ağrının sebebi başka bir yerde aranmalıdır.Haber tarihi: 07 / 02 / 2016
Haber Okunma: 10680
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: bel ağrısı bel fıtığı bel ağrısı tedavisi
Önceki: Aşıların/Enjeksiyonların gıda alerjilerine, astıma, Tip 1 diyabete ve diğer otoimmün hastalıklara sebep olma mekanizması ve kanıtları 1. Bölüm
Sonraki: NEDEN HASTALANIRIZ?
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal