Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 269300
Aktif: 1
Bugün: 80
Dün: 100

BEL AĞRISI VE BÖBREK HAREKETLİLİĞİ

Organ hareketliliği ve organların kaybettiği normal hareketlerini geri kazanması osteopati tedavisinin temelidir. Osteopatik değerlendirmede ağrılı bölgedeki kas, kemik, fasya, eklem, ve ağrılı bölgeyle ilgisi olabilecek sinir, damar ve organlara bakılarak ağrının asıl kaynağı bulunur. Eğer sorun organdaysa bu sorun hareket ya da dolaşım kaybı mı yoksa patolojik bir durum mu ayrımcı tanısı yapılır. Patolojik durum söz konusuysa kişi ilgili uzman hekime yönlendirilir, eğer organda dolaşım ya da organ hareketliliğinin kaybı gibi bir durum söz konusuysa o zaman osteopatik yöntemlerle organın dolaşımı düzenlenir ve hareketliliği geri kazandırılır.


(Organ patolojileri hiçbir zaman birden ortaya çıkmaz, öncesinde organda patolojik olmayan değişiklikler ortaya çıkar bu değikişiklikler o organ ile ortak seviyeden sinir alan kas, eklem, deri bölgesinde çeşitli bulgular verebilir. Safra kesesindeki problemlerde sırt ağrısı, Kalp krizinde sol kolun uyuşması gibi)


Osteopatinin bu mantığından yola çıkılarak yapılan bir araştırmada bel ağrısı ve böbrek hareketliliği ilişkisi değerlendirilmiştir.


Araştırmanın hedefi; Hiç bir şikayeti olmayan ve bel ağrısı olan kişilerde gerçek zamanlı ultrason incelemesi ile böbrek hareketlilik skorunu hesaplamak ve karşılaştırmak, spesifik olmayan bel ağrılı hastalarda osteopatik fasyal manipulasyonun böbrek hareketliliğinde etkisini değerlendirmek ve osteopatik fasyal manipulasyon sonrası bel ağrılı hastalarda ağrının değişip değişmediği ve ne derece değiştiğini değerlendirmekti.

 

Bunun için hiçbir şikayeti olmayan 101 kişi (ortalama yaş; 38.9, 30 kadın, 71 erkek) karın içi ultrason ile değerlendirilmiştir. Sağ böbreğin üst kutbu hem maximum soluk alındığında hem de maximum soluk verildiğinde hesaplanarak oranlarının ortalaması alınmış böbrek hareketlilik skoru bulunmuştur.

 

Aynı prosedür spesifik olmayan bel ağrısından şikayetçi 140 katılımcıya (ortalama yaş; 39.3, 66 kadın, 74 erkek) uygulanmış bunlardan 109’u deney grubuna 31’i kontrol grubuna rastgele seçilmiştir ve her iki grup için böbrek hareketliliği tedavi öncesi ve sonrası hesaplanmıştır.

 

Her iki gruptaki hastalara ilk gün ve tedavinin 3. gününde McGill Ağrı değerlendirme anketinin kısa formu uygulanmıştır. Tüm deneysel katılımcılara sırt, bel ve leğen kemiği bölgesine myofasyal gerginliğin belirli alanlarını tanımlamak için osteopatik bir değerlendirme yapılmıştır.

 

Deneyin sonucunda hiçbir şikayeti olmayan ve bel ağrısı olan kişilerin böbrek hareketlilik skorunda anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney grubunda tekrarlanan ölçümlerde kontrol öncesi ve sonrası böbrek hareketinde anlamlı bir fark bulunmuştur.

 

Sonuç olarak spresifik olmayan bel ağrılı kişilerdin hiçbir şikayeti olmayan kişilere oranlara böbrek hareketlilik aralığı daha azdır. Osteopatik manipulasyonun spresifik olmayan bel ağrılı kişilerde böbrek hareketliliğinin iyileştirilmesi ve ağrılarının kısa sürede azaltılması yönünde etkili bir manuel yaklaşım olduğu gösterilmiştir.


Ne yaptıysanız geçmeyen bir bel ağrınız mı var? O zaman bir de bir osteopattan yardım almayı deneyin...Kaynak:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1360859212000605


Haber tarihi: 01 / 03 / 2017
Haber Okunma: 4715
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: bel ağrısı bel fıtığı böbrek osteopati osteopat Bergama İzmir
Önceki: BEL AĞRISI VE EGZERSİZ HAKKINDA 10 GERÇEK
Sonraki: FİBROMYALJİ VE AMALGAM DOLGU İLİŞKİSİ
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal