Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 269296
Aktif: 2
Bugün: 76
Dün: 100

OSTEOPATİ NEDİR, NE İÇİN KULLANILIR?

Osteopati ilaç kullanılmayan ve kesi, iğne gibi invaziv yöntemler içermeyen manuel (Elle uygulanan) bütünsel bir metoddur. Dr. Andrew Taylor Still tarafından 1800lü yılların sonlarında ABD’de, ilaç kullanmadan dolaşımı iyileştirmek ve doğru biyomekaniyi sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

 

Dr. Andrew Taylor Still’e göre yaşam harekettir ve osteopatinin temelini bu hareket oluşturur. Vücuttaki her bir parçanın, her bir organın kendine özgü bir hareketi vardır. Osteopatide hem tek tek bu hareketler incelenir hem de tüm bunların birbiriyle olan ilişkisine bakılır. Çünkü vücudun her bir parçasının, her bir organın optimum işlevini sağlamak için hareket özgürlüğüne ihtiyacı vardır. Eğer bu hareketlilik kısıtlıysa doku gerginlikleri ve fonksiyonel bozukluklar ortaya çıkar.

 

Organizma sayısız yapıdan oluşur ve bunların hepsi fasya sistemi (bağ dokusu) aracılığıyla birbirine bağlıdır. Eğer bir yerde hareket kısıtlılığı varsa bu kısıtlılık fasyanın üzerine yayılabilir, böylelikle vücudun bambaşka bir yeri bu hareket kısıtlılığını telafi etmeye çalışabilir ya da bu durum vücudun farklı bir yerinde problem oluşturarak kendini gösterebilir. Bu yüzden osteopatlar şikayetleri değerlendirirken sadece problemli olan yere değil, vücudun tümüne bakarak asıl sorunu tespit etmeye çalışır.

 

Problemi oluşturan asıl sebep bulunduğunda hem bu sebep ortadan kaldırılır hem de vücuttaki sinir sistemi ile kan ve lenf dolaşımı rahatlatılarak genel bir iyilik hali sağlanmış olur. Yani osteopatide amaç hem probleme sebep olan hareket kısıtlılığını çözüp problemi ortadan kaldırmak hem de toplam vücut sağlığını iyileştirmektir.

 

Osteopatlar vücudun doğal bir yeteneği olan kendi kendini düzenleme mekanizmasına saygılıdır, bu yüzden sadece ağrı veya rahatsızlık olduğunda müdahalede bulunur. Vücuda iyileşme yönünde desteği verdikten sonra vücudun kendi kendini onarmasını bekler.

 

Osteopati bütüncül bir yöntem olduğu için hangi durumlarda kullanıldığı hakkında net sınırlar çizmek çok da doğru değildir. Baş, boyun, sırt, bel, ayak ağrıları, siyatik, tenisçi-golfçü dirseği, tekrarlayan travmalar, sindirim sistemi problemleri, solunum problemleri vs gibi geniş bir yelpazede kullanılabilmektedir. Bununla birlikte osteoartrit, romatizma gibi durumlarda da dolaşımı rahatlatıp hareket genişliğini arttırarak tıbbi tedaviye destek amaçlı kullanılabilmektedir. Ancak kanser, şiddetli enfeksiyon hastalıkları ve ağır zihinsel problemler gibi ciddi hastalıklarda kullanımının bir katkısı yoktur.

  

Bir osteopati seansına gittiğinizde öncelikle tam bir tıbbi öykü alınır, problemle ilgili detaylı bilginin yanısıra problemle ilgili olabilecek tüm sistem ve organlar, yaşam tarzı, beslenme şekli, duygusal durum, geçmiş operasyon, travma ve kazalar hakkında sorular sorularak hem problemin sebebi hem de genel sağlık durumu hakkında bilgi edinilir.

 

Öykü sonrası genel hareket testleri ile vücudun genel duruşu ve nasıl kullanıldığıyla ilgili bilgi toplanır. Problemli bölge ve burada probleme sebep olabilecek diğer yapılar detaylı olarak incelenir ve sorun hareket kısıtlılığı mı yoksa patolojik mi tespit edilir. Patolojik durumlar ilgili uzman hekime gönderilir. Kişide osteopati uygulanmasına engel olabilecek başka bir sağlık sorunu yoksa osteopatik tedaviye geçilir.

 

Osteopatik tedavide hareket kısıtlılıkları açılır, dolaşım ve sinir sistemi rahatlatılır ve vücudun kendi kendini düzenlemesi beklenir, ihtiyaç halinde yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme düzenlemesi gibi yöntemler eklenir. Seans sayısı tamamen kişinin kendi ihtiyacına göre belirlenmektedir. 


osteopati


Kaynaklar;


http://www.medicalnewstoday.com/articles/70381.php


http://www.osteopathiepraxis-hamburg.de/was-ist-osteopathie-und-was-macht-ein-osteopath/
Haber tarihi: 18 / 03 / 2017
Haber Okunma: 6032
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: osteopati nedir osteopat hangi durumlarda uygulanır fizyoterapist İzmir Bergama
Önceki: PESTİSİT VE ZARARLARI
Sonraki: BEL AĞRISI VE EGZERSİZ HAKKINDA 10 GERÇEK
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal