Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 238144
Aktif: 2
Bugün: 44
Dün: 170

MEME KANSERİ VE SÜTYEN

Siz de 7/24 sütyen kullananlardan mısınız? O zaman bu videoyu mutlaka izleyin...


Öncelikle dolaşım sisteminden biraz bahsedelim. Kan damarlarını biliyorsunuzdur, atar damarlar, toplar damarlar ve kılcal damarlardan oluşur. Akciğerlerde oksijenlenen ve karbondioksitten temizlenen kan kalbe gider kalbe gider, kalp bu kanı pompalayarak tüm vücuda dağıtır. Atardamalardaki kan içindeki yapıtaşları ilgili dokulara dağıtılır, atıklar toplardamarlar vasıtasıyla toplanıp tekrar kalbe döner. Bu zaten hemen herkesin bildiği basit biyolojik bir bilgidir.


Bir de lenf dolaşımı dediğimiz bir sistem daha vardır. Lenf düğümleri, lenf damarları ve lenf sıvısından oluşur. Lenf dolaşımı vücudun uç kısımlarından başlar. Yapı olarak dolaşım sisteminden farklıdır. Toplar damarlara giremeyen büyük parçaları, toksinleri, doku ve hücrelerdeki yabancı maddeleri, ölü ve yıpranmış hücreleri, bağırsaktan emilen bazı maddeleri alıp taşıyarak kalbe girmeden önce toplar damara verir. Lenf dolaşımında kan dolaşımındaki kalp gibi pompalayıcı bir organ yoktur. Bu yüzden lenf dolaşımı iskelet kaslarının basıncı ve solunum hareketleri ile sağlanmaktadır.


Lenf düğümleri ise bağışıklık sistemi için önemlidir. Genel olarak koltuk altlarında, kasıklarda, boyunda, göğüste ve karın içinde bulunurlar.


Lenf sistemi genel olarak çok yüzeydedir ve en küçük basınçlardan bile etkilenir. Hatta o kadar hassastır ki elle uygulanan lenf drenaj tekniklerinde terapistin uyguladığı basınç yeni doğmuş bir bebeğin başına uygulanabilecek basınç kadar olmalıdır.


                            


Videoda sütyenin göğüsteki ve koltuk altı çevresindeki lenf damarlarına basınç oluşturduğunu, bu sebeple bu bölgedeki toksin ve atıkların yeterince temizlenemediğini, bunun da meme kanserine sebep olabileceğini söylüyor.


Zıplayan göğüsler lenfatiği temizlemeye yardımcı olur. Kanserin başlıca nedeni kimyasal toksinlerdir ve göğüs dokusunda biriken toksinler koltuk altı ve üst göğüsteki lenf düğümlerinde lenf sıvısı ile temizlenir. Soma ve Syd Singer, lenfatik damarların çok ince olması nedeniyle basınca son derece duyarlı olduğunu ve kolayca sıkıştırılabildiğini keşfettiler

 

Göğüslerde kronik minimal basınç, lenf vana ve damarlarının kapanmasına neden olabilir. Bu da dokuya gidecek daha az oksijen, daha az besin maddesi ve dokuda biriken daha fazla toksin demektir. 15-20 yıl boyunca sütyen kullanımı burada bu basıncı oluşturarak kansere sebep olabilmektedir.

 

Singer “Sütyen ve Meme kanseri” çalışmasında ABD’nin 5 büyük şehrinde, 30-79 yaş aralığında yarısı meme kanserli 4000 kadınla röportaj yapmıştır. En şaşırtıcı bulgu gece sütyen ile uyuyan kadınların 4’te 3’ünde meme kanseri olması... Meme kanseri olan 7 kadından 1’i günde 12 saatten fazla sütyen kullnıyor. Sütyen kullanmayan kadınların meme kanserine yakalanma oranı ise 168’de 1!


Singer bu ciddi bulguları Amerika’nın en prestijli kanser örgütlerinin başkanlarına göndermiş ancak malesef hiçbiri cevap vermemiştir. Sütyen endüstrisi de kanser işinde olduğu gibi 6 Milyar ABD doları gibi büyük bir gelire sahiptir. Bu sebeple meme kanseri ve sütyen ilişkisi sansürlenmektedir. Singer’in bu çalışması meem kanseri hastalar arasındaki en büyük ortak noktaya dikkat çekmiş ve sütyen ile sıkışmış lenfatiklere vurgu yapmıştır.


Sütyen memelerin kendi doğal özellikleri olan sarkmama eğilimini bozar. Spor bilim araştırmacısı olan Jean-Denis Rouillion’un 15 yıllık sütyenin etkileri araştırmasına göre; sütyenin göğsü destekleme, bel ağrısını azaltmaya da erken sarkmayı önleme konusunda hiçbir faydası yoktur. Tıbbi, fizyolojik ve anatomik olarak memeler yer çekiminin engellenmesinden faydalanmazlar, aksine sütyen kullandıkça memeler daha fazla sarkarlar.

 

Eğer sütyen kullanmanız gerekiyorsa;

 

- Meme kaldırma özelliği olan balenli ya da spor sütyenler yerine üzerinizde rahat duran gevşek, pamuklu sütyenleri kullanın.


- Yan panellere ve omuz askılarına rahatça 2 parmak girebilsin. Yan paneller ne kadar yüksek olursa büyük lenf nodları o kadar fazla kısıtlanır.


- Uyurken sütyen kullanmayın.


- Eve geldiğinizde sütyeni çıkarın.


- Sütyeni çıkardığınızda göğüs bölgesine masaj yapın.

 

Elbette insana bütünsel bakılması gerektiğini savunan bir yaklaşıma sahip olduğumdan meme kanserinin en önemli sebebi sütyen kullanımıdır demek yanlış olur. Ya da yukarııda bahsedilen çalışmanın ne kadar bilimsel olduğu ve doğruluğu tartışılır, çünkü sonuçta söylenen rakamlar oldukça ciddi ve paylaşımı yapan Nikisha Brunson tıp camiasından biri değil...

 

Bu konuda bilgisine danışılan İntegratif Tıp ile ilgili çalışan ve bütünsel sağlık savunucusu olan Dr. Elizabeth Vaughan bu videonun altında bir gerçek yattığını söyleyip sütyen kullanımı ve meme kanseri arasında bir ilişki olabileceğini söylemiştir.

 

Vaughan yüksek östrojen seviyelerine dikkat çekerek asıl suçlunun göğüsteki yüksek östrojen olabileceğini, göğüsteki östrojenin sütyen daraltması ya da uygun olmayan lenf drenajı nedeniyle yumrulara ve şişliklere neden olabileceğini söylemiştir.

 

Vaughan birçok yumrunun sadece fibrokistik göğüse işaret edebileceğini söylerken kanser için dikkat edilmesi gereken önemli bir durum da olabileceğini söylemekte ve sutyen kullanılmamasının kadınlar için daha sağlıklı olduğunu söylemiştir. Elbette sadece sutyen çıkarılarak kanseri tersine çevirmek mümkün değil ancak risk biraz da olsa azaltılabilmektedir.

 

Bir fizyoterapist olan Ashley Black bu konuda lenfatik bağlantıyı kabul etmemekte, toksinlerin kansere sebep olabileceğini ama burada asıl suçlunun lenfatik sistem değil fasya sistemi olduğunu söylemiştir. Ashley Black meme kanseri dahil bir çok kanserin tüm sistemlerle ilişkisi olan ve tüm sistemlerin doğru çalışması için bir arayüz olan fasya sistemi üzerinden önlenebileceğine inandığını söylemiştir.


New York'ta Ulusal Sağlık ve Uzun Yaşam Kaynağı Merkezi'nin 4700 kadın üzerinde yaptığı araştırmaya göre aralıksız sütyen takmak kadınlarda meme kanseri riskini arttırmaktadır. Sütyen takmak göğüsteki sıcaklığı arttırmakta ve kansere yol açan prolaktin isimli hormonun daha fazla salgılanmasına yol açmaktadır.


Bazı uzmanlar ise sütyen kullanımı ve meme kanseri arasında bir ilişki olmadığını düşüdüklerini ve Singer tarafından yapılan çalışmanın diğer faktörleri göz önünde bulundurmadığı için hatalı olduğunu söylemişlerdir.


Yine diyoruz ki vücut bir bütündür, eğer bir hastalık ortaya çıktıysa bu sadece orada bir problem olduğunu göstermez sistemsel bir sorun olduğunu gösterir. Yine epigenetiği bildiğimizden çevresel faktörlerin bu sistemsel bozuklukları nasıl etkilediğini de bilimsel olarak görüyoruz. Sütyeni de çevresel bir etmen olarak ele alıp videoyu izleyip dikkate almakta fayda var. Ama eğer kanserden korunmak istiyorsanız bu iş sadece sütyeni çıkarmakla olmaz hayatınızdaki bir çok şeyi yoluna koymanız gerektiğini bilmelisiniz.


Kaynaklar;


https://www.facebook.com/nikishaKbrunson/videos/302545956775908/?pnref=story

 

https://www.bustle.com/articles/184306-does-wearing-a-bra-actually-cause-cancer-this-viral-video-may-have-some-truth-behind-it

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lenf_d%C3%BC%C4%9F%C3%BCmleri


https://tr.wikipedia.org/wiki/Lenfatik_sistem


https://tr.wikipedia.org/wiki/Dola%C5%9F%C4%B1m_sistemi


http://www.haberturk.com/saglik/haber/1215932-sutyen-takmak-kadinlarda-meme-kanseri-riskini-artiriyor

Haber tarihi: 29 / 03 / 2017
Haber Okunma: 4499
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: meme kanseri sütyen kanser
Önceki: SEBEBİ BİLİNMEYEN KISIRLIKTA OSTEOPATİ VE MANUEL TERAPİ YÖNTEMLERİ
Sonraki: KAN GRUPLARINA GÖRE BESLENME
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal