Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 280149
Aktif: 1
Bugün: 28
Dün: 109

Osteopati

"YAŞAM HAREKETTİR"

A. Taylor STİLL                    


ost


Osteopati; Amerika’da 1874 yılında Missouri’li bir doktor olan Andrew Taylor Still tarafından geliştirilerek uygulanmasına başlanılan ve bütünlük içeren bir terapi sistemidir.


İnsan vücudundaki tüm organ ve dokuların kendilerine özgü hareketleri vardır. Bu hareketler kısıtlandığında ağrı ve hastalık oluşur. Osteopatide bu hareket kısıtlıkları bulunarak düzeltilir. Bu sayede hastalıkları oluşturan nedenler ortadan kaldırılarak vücudun kendini iyileştirme mekanizmasının çalışması sağlanır. Yani semptomatik değil sebebe yönelik çalışılır.


Osteopati insanı bir bütün olarak ele alır. Bir eklemde ağrı varsa sebebi sadece o eklemde aranmaz o eklemde ağrıya sebep olacak diğer eklemlere, kaslara, bağlara ve hatta iç organlara bakılarak ağrının asıl sebebi bulunur. Eğer şüphelenilen patolojik bir durum söz konusuysa ilgili uzman hekime yönlendirilir. Ağrının sebebi bir yerdeki hareket azlığı ise o bölgenin hareketi düzenlenmeye çalışılır. Tüm dokuların uyumlu hareketi vücutta da bir bütünlük sağlar.


Osteopati ile yumuşak dokulardaki ve fasya denilen kas ve vücüt kılıflarındaki gerilimler tespit edilerek hastalıklar oluşmadan önce koruyucu önlemler alınabilir. Birçok durumlarda tıbbi tedaviye destek olarak osteopati uygulanabilir.


Avrupa, Kanada ve Amerika'da ciddi eğitimler ile verilmekte olan osteopati günümüzde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bilimsel bir teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir.


Osteopatinin kullanılabileceği durumlar;

- Eklem ağrıları

- Kas ağrıları

- Sinir sıkışmaları

- Tenisçi ve golfçü dirseği

- Karpal tünel Sendromu

- Fibromyalji

- Bel - boyun fıtığı

- Kuyruk sokumu patolojileri

- Çene problemleri

- Kabızlık

- Migren, baş ağrıları

- Tortikollis

- Reflü

- Kronik yorgunluk

- Akciğer hastalıkları vs.

Etiketler: osteopati İzmir pendik osteopat tuzla Bergama osteoyaşam fizik tedavi fizyoterapist ağrı tedavisi bel fıtığı tedavisi boyun fıtığı tedavisi kireçleme fibromyalji romatizma migren tedavisi çene çıkığı karpal tünel sendromu sinir sıkışması eklem ağrısı kas ağrısı

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal