Selda KOŞAR

       

                           Fizyoterapist, Osteopat

                       Psikonöroimmunolog

 


İstatistikler
Toplam: 280149
Aktif: 1
Bugün: 28
Dün: 109

Craniosacral Terapi

"RAHATLAYIN VE KENDİNİZİ RİTME BIRAKIN"

cst


Craniosacral Terapi (CST) ; Craniosacral Sistem omurilik, omuriliğin etrafını saran zar, ve beyin sıvısından oluşmaktadır. Kafatası kemikleri, ve kuyruk sokumu kemiklerine kadar belkemiği bu sistemin etrafını kuşatır ve korur. Bu sistemin içerisinde bulunan sinir sistemi bedenimizin tüm işlevlerini yönlendirir. Craniosacral terapi bu sistem üzerine ‘cranial ritmi (beyin omurilik sıvısının ritmi)' kontrol edilerek uygulanan hafif basınçlı manipulasyonlardır.


İnsan mekanizmasında üç yaşam nefesi vardır.Kalp ve solunum ritminin yanında duramater içindeki beynin ve omuriliğin , ekstansiyon ve fleksiyon dediğimiz genişlemesi ve kapanması şeklinde bir cranio sacral ritmi vardır. Bu ritm dakikada 8-12 atımdır. Doğarken ilk başlayan ritm ve ölürken son duran ritm Cranial ritmdir. Cranial ritm tüm fiziksel vücudun ritmini koordine eder. Yani, fiziksel vücut bir travmadan veya bir yaralanmadan dolayı acı çekerse, bu olay bir şekilde Cranial ritmi etkiler. Beyin ve omurilik arasında dolaşan,kafatasına gelebilecek darbelere karşı koyuyan.beyindeki metabolik atıkların atılmasını ve beyin içindeki kimyasal dengeyi sağlayan beyin omurilik sıvısı da yaydığı bu ritmik titreşimleri kemiğe ve dış dokulara aktarır.


Craniosacral sistemin işlevi herhangi bir sebepten dolayı engellendiğinde beyin zarı hareketinin gidişatını bozmaktadır. Böylece beyin işlevi ve diğer fizyolojik işlevlerde olumsuzluklar oluşmakta, böylece beynin ilgili bölgesinde problemler görülebilmektedir.


Craniosacral tedavi hem fiziksel, hem de psikolojik olarak derinlerde saklı durumların serbest bırakılmasını sağlamayı amaçlayan derin ve çok yönlü bir osteopati yöntemidir. Craniosacral tedavi, hayatımızdaki kısıtlama ve direnç modellerini vücudun çok temel bir seviyesinde dönüşüme uğratarak, hastalığı ortadan kaldırmayı ve sağlığı tekrar ortaya çıkartmayı amaçlar. Craniosacral tedavi, vücut içi sıvısının hareketliliğine ve dengelenmesine, merkezi sinir sistemindeki negatif etkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Craniosacral tedavi, vücut kasları ve yumuşak dokunun rahatlaması, kemiklerdeki hareketliliğin sağlanması ile vücudun kendi kendini iyileştirmesi durumunun öne çıkmasını sağlar.


Craniosacral tedavi, terapistin vücuttaki “kranial ritmi”ni kontrol ederek yer yer ritmi durdurup yön veren, sakrum dediğimiz kuyruk sokumundan kafatasına kadar olan bölgenin belirli noktalarına hafif ve yumuşak basınç uyguladığı bir yöntemdir. Craniosacral tedavi, son derece sabır ve konsantrasyon isteyen son derece güçlü bir osteopati yöntemidir. Basit ağrı ve acılardan, inatçı kronik sağlık sorunlarına kadar pek çok alanda yardımcı olabilecek bir yöntemdir. Vücut içi sıvısının hareketliliğine ve dengelenmesine, merkezi sinir sistemindeki negatif etkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olarak vücudun kendi kendini iyileştirmesi fonksiyonunun öne çıkmasini sağlar.


Craniosacral terapinin kullanılabileceği durumlar;

- Baş ağrıları

- Sinüs problemleri

- Kulak ile ilgili problemler

- Baş dönmesi

- Çene eklemi problemleri vs.

Etiketler: pendik İzmir tuzla Bergama craniosacral terapi

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal